İspanya'dan Dijital Para Hamlesi

ispanya dijital euro
İspanya'nın iktidardaki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi, Güney Avrupa ülkesinde Dijital Euro'nun nasıl çalışabileceğini incelemek için bir araştırma grubu oluşturmayı önerdi.

Son zamanlarda dünya çapındaki merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimleri oluşturma fikrine doğru ilerliyor. Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere ekonomik anlamda büyük merkez bankaları dijital para birimlerine ilgi gösteriyorlar. Çoğu merkez bankası, merkezi olmayan ve özel kripto para birimlerinden rekabeti önlemek için CBDC'leri araştırıyor. 

İspanya Dijital Parayı Önerdi

İspanya'nın iktidardaki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), Güney Avrupa ülkesinde Dijital Euro'nun nasıl çalışabileceğini incelemek için bir araştırma grubu oluşturulmasını önerdi. Fiziksel nakit kullanımının azalması bu öneriyi sunmaya itti. İktidar partisi, "Parayı bir kamu malı olarak, daha istikrarlı ve demokratik kontrol altında geri getirme" niyetini ifade etmeye devam etti.

Avrupa Merkez Bankası ayrıca kendi ulusal dijital para birimini de planlıyor

Daha önce Kripto Sözlük'te bildirildiği gibi, ECB yani Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Dijital Euro'nun özel olarak çıkarılan stabilcoinlerden daha iyi gizlilik koruması sunduğunu savundu. ECB yetkilisi, özel firmaların kar amacını eleştirerek kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplamanın ticari çıkarlarına olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, İspanya'nın Dijital Euro'sunun nasıl çalışacağı veya ECB'nin mevcut planlarıyla nasıl bağdaştırılacağı henüz belli değil.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version