Hakkında

Hiçbir içeriğim yatırım tavsiyesi değildir. Eren Caner olarak CNN Türk röportajımda bahsettim. 2011 yılında Google'a girip "how to buy Bitcoin" (Bitcoin nasıl satın alınır) diye yazmışlığım ve şimdikinin aksine karşıma Bitcoin satın alabileceğim güven veren bir site çıkmamasından ötürü bilgisayarımı kapatmışlığım var. O zaman 200 TL' lik Bitcoin almak istiyordum. Evet tam 7 sene önce! Alsaydım şimdi tam 2 trilyon TL param olacaktı. İşte bu pişmanlığı yıllar sonra yaşayınca dedim ki ben bu pişmanlığı yaşadım, başkaları yaşamasın. Olabildiğince insanı Bitcoin ile, Bitcoin üretimi ile, Blockchain'in hayatımızı değiştireceği yönleriyle, altcoin'ler ile tanıştırmalıyım ve hem Blockchain'in her sektörü dönüştüreceğini düşündüğümüzde hem kariyer dönüşümlerine yardımcı olmakta, hem kripto para dünyasında al sat işlemlerinde, üretim, kazanç modellerinde de yardımcı olmalıyım. İşte bir kış akşamı Kripto Sözlük böyle doğdu ve şimdi desteklerinizi bekliyor.

Amaç
Blockchain, kripto paralar ya da akıllı sözleşmeler… Amacınız ister al sat ile para kazanmak olsun, ister yeni teknolojileri öğrenerek kendinize yeni kariyer inşaa etmek olsun, insanların iyi niyetlerinden yararlanmak isteyenlerin çok fazla olduğu bu sektörde en doğru bilgiyi anlaşılır cümlelerle vermek ve sizlerin de katkılarıyla yeni başlayanlardan, uzmanlara herkes için derli toplu bir kaynak oluşturmak.

Bu kaynağı gelin hep birlikte oluşturalım. Bir iki cümleyle eklemek istediklerinizi ister bu yazının yorum bölümüne, ister bu videonun altına, isterseniz de kriptosozluktv@gmail.com 'a ya da benim Twitter hesabıma (@erencaner) gönderebilirsiniz. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmayı da unutmayın.

Blockchain, kripto paralar, akıllı sözleşmeler... Nesnelerin interneti, yapay zeka ya da robotics bu konularda bu blog'a katkı sağlamak isteyen, fikirlerini paylaşmak isteyen herkese de kapım açıktır. İletişim: kriptosozluktv@gmail.com


Kripto Sözlük Manifestosu
Blockchain
 1. Blockchain’i akıllı telefonların iOS ya da Android işletim sistemine benzetirsek, Bitcoin dahil tüm kripto paraların, akıllı sözleşmelerin bu işletim sistemi üzerinde çalışan birer uygulama olduğunu unutmayın. 
 2.  Blockchain yazılımcısı bulmak şu an tüm dünyada çölde su bulmak gibi. Bu alanda kendinizi özellikle Udemy, Coursera gibi platformlar aracılığıyla çok uygun fiyatlarla geliştirirseniz Türkiye’de ve yurtdışında güzel iş fırsatları yakalayabilirsiniz. 
 3. Blockchain’in dördüncü sanayi devriminin önemli bir bileşeni olduğunu bilin. Blockchain dışında yapay zekanın, nesnelerin interneti’nin (IOT), sanal gerçekliğin (VR), robotics’in de bu devrimin önemli bileşenleri olduğunu unutmayın. Bu bileşenleri birbiriyle bağlayabilecek fikirleri araştırın. 
 4. Teknolojinin asla geriye gitmeyeceğini ancak RFID, Bluetooth, QR kod gibi teknolojilerin ara teknolojiler olduğunu, Google Glass gibi deneysel ürünlerin kullanılmadan eskidiğini de unutmayın. 
 5. Blockchain’in kripto paralardan ibaret olmadığını bilin.
 6. Blockchain, kripto paralar ve akıllı sözleşmeler alanında ülkeler arasında da bir yarış var. İşin sadece al-sat kısmında kalmayıp bu alanda yatırım tavsiyesi içermeden paylaşabileceğiniz her yazının, videonun Türkçe kaynak sayısını çoğaltacağını ve bunun da Türkiye'de farkındalığı artırarak ülke adına doğal bir destek vermiş olacağınızı unutmayın.

Kripto Para
 1. Kimseden hiçbir şartta yatırım tavsiyesi almayın. Alırsanız da bunun sonuçlarının iyisiyle, kötüsüyle size döneceğini bilin. 
 2. Facebook’ta, Twitter’da, Telegram’da ya da herhangi bir yerde tanıştığınız, bildiğiniz güvendiğiniz güvenmediğiniz kimseye kendi coin’lerinizi size para kazandıracak umuduyla göndermeyin. Sonrasında üzülmeniz %100’e yakın bir oran. 
 3. Dolandırıcıların; Coinbe gibi sosyal medyaya hakim olmayan küçük borsaların ya da coin’lerin adıyla Telegram’da sahte gruplar açıp, bir sorununa çözüm bulmak amacıyla gelen özellikle az bilen insanlara kendilerini resmi çalışan gibi tanıtarak söz konusu problemi çözebilmek için kendilerine coin transfer etmesi gerektiğini söyleyerek kandırmaya çalışmaktadır. 
 4.  Türk ya da yabancı hangi kripto para borsası olursa olsun borsa çalışanı olduğunu söyleyen kimse ile telefonla iletişime geçmeyin. 
 5. Türk ya da yabancı hiçbir kripto para borsası çalışanına coin’lerinizi göndermeyin. 
 6. Bilgisayarınızın tarayıcısına popüler kripto para borsalarıyla ilgili olabilecek, borsaların resmi web sitelerinde ilan edilmemiş hiçbir eklentiyi kurmayın. 
 7. Fork’lar, airdrop’lar, bounty’ler her ne şekilde olursa olsun kimseye coin göndermeyin, kripto para cüzdanlarınızın özel anahtarları dediğimiz private key’leri kimseyle paylaşmayın. Paylaşırsanız coin’lerinizi izniniz dışında alabilirler. 
 8. Facebook’taki kripto para gruplarında “Bitcoin çok düşecek, Bitcoin bitti. Bitcoin 100 bin dolar olacak, 2 sene içinde 1 milyon dolar olacak.” diyenlerin sadece kendi fikrini ifade ettiğini bilin. Pek kulak asmayın. 
 9. Geleneksel piyasa dediğimiz stok marketin piyasa değerinin tüm dünyada 79 trilyon dolar olduğunu, kripto paraların bu hacmin yüzde birine bile daha yaklaşamadığını bilin. 
 10. Hiçbir coin sonsuza kadar düşmez ve sonsuza kadar yükselmez. 
 11. Bir coin ne kadar hızlı yükseldiyse o kadar hızlı düşme ihtimali de vardır. 
 12. Kripto paralarda teknik analiz, ancak gelişen olaylarla, genel piyasa analiziyle birlikte yorumlanırsa anlam kazanabilir. 
 13. Ayı sezonu dediğimiz al sat ile para kazanmanın zor olduğu düşüş sezonunda kripto paralarla tanıştıysanız şanslısınızdır. İlk önce zorluklarla yüzleşip öğreneceksiniz. 
 14. Boğa sezonunda yani yükseliş sezonunda kripto paralarla tanıştıysanız, bilinçli şekilde giriş yapmazsanız hangi coin’i alırsanız alın büyük ihtimalle yükseleceği için önce kolay paranın tadına varacak, sonra bu işi birçok insandan daha iyi yapabildiğinizi, henüz pek bilginiz olmasa da doğal bir yeteneğiniz olduğunu düşünüp piyasaya keşke daha önce girmediğiniz için pişman olacaksınız. Kaybettiğinizde üzüleceğiniz paralar yatıracaksınız ve elinizde ne varsa yüksek ihtimalle hepsini kaybedeceksiniz. 
 15. Genelde risk ile para kazanma şansı birbiriyle doğru orantılıdır. Ne kadar çok risk alırsanız o kadar çok para kazanma şansı yakalarsınız. Fazla risk alırsanız her şeyi kaybedebilirsiniz. 
 16. Reklamcılıkta gri nokta denen bir tabir vardır. Bazı durumlar ne siyahtır ne beyaz. Ne iyidir ne kötü. Bizim için gri nokta olan, olumlu ya da olumsuz diye sınıflandıramadığımız, geleceği belirsiz olan çoğu konu şu an neredeyse tüm dünya devletleri için de gri noktadadır. 
 17. Kripto para piyasaların geleneksel piyasaların aksine bir açılış kapanış saati yoktur. Sizi bir anda içine çeker ve bir bakmışsınız aile hayatınızdan ödün vermeye başlamışsınızdır; elinizde telefon sürekli bir stres içinde al sat yapmaya çalışırsınız. Özel hayatınızdan ödün vermeyin. 
 18. Her gün al sat yapmak, pozisyon açıp kapatmak zorunda değilsiniz. 
 19. Bir tweet’le tüm piyasaların değişebildiği bu yeni dünya düzeninde uzun dönemli çıkarım yapmanın çok zor olduğunu; bugün öğrendiğiniz bir şeyin 24 saat geçmeden kolayca değişebileceğini bilin. 
 20. Bu sektörde para kazanmanın tek yolunun al-sat olmadığını düşünün. ICO’lardan, borsalarda listelenmiş coin’lere tüm dünyadan sayısız miktarda şirkete tecrübeniz dahilinde hizmet verebilirsiniz. En basitinden, Telegram hesaplarını aylık belli bir Ethereum ödemesi almanız karşılığında yönetebilirsiniz. 
 21. Bir coin’e, projeye baktığınızda ne olduğunu değil ne olabileceğini görmeye çalışın. Evet, biraz geleceği öngörmeye çalışmanın kimseye zararı olmaz! 
 22. Hayaller çok güzel ama karınızı ve mümkünse ana paranızı bir şekilde almayı bilin. Sadece karlarınızla işlem yaptığınızı bilirseniz çok daha az strese girersiniz. 
 23. Kripto paralarda gelecek görüyor ve “Ben sadece bir miktar alım yapıp bırakacağım. Bu konuya pek zaman ayıramam.” diyorsanız hızlı bir yatırım için coinmarketcap.com ‘daki ilk 10 coin’i araştırabilirsiniz. Ancak kripto paralarda riskin çok fazla olduğunu unutmayın. 
 24. Tether (USDT) dediğimiz doların dijital versiyonu ile işlem yapacaksanız dikkatli olun, tether’in her zaman 1 Amerikan Doları’na eşit olmayabileceğini kimi zaman 75 cent’e kadar düştüğünü unutmayın. 
 25. Herhangi bir coin’in, ICO’nun web sitesinden etkilenebilirsiniz. Yalnız, o web sitesini yapmanın artık çok kolay olduğunu unutmayın. Muhteşem web sitesi, arkasındaki işin de muhteşem olduğunu göstermez. Fakat kötü ve özensiz bir web sitesi arkasındaki işin çoğu zaman kötü olduğuna dair ipucu verir. Bir proje, ICO, coin daha vitrini olan web sitesine özen göstermemişken çok daha meşakkatli olan arkasındaki işe özen göstermesi beklenebilir mi?

Akıllı Sözleşmeler
 1. Akıllı sözleşmeler yaygınlaştıkça akıllı sözleşme danışmanlığı, hazır akıllı sözleşme hizmeti, Netflix’ten, elektrik aboneliğine her alanda kullanılabilecek akıllı abonelik hizmeti, akıllı sigorta, akıllı mortgage kredisi, akıllı telif hakları, akıllı işe alım sözleşmesi gibi değişimlerin kapımızı çalacağını bilin. 
full-width
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.