Bitcoin Analizi: Madenciler Bitcoin Saklarken Kurumsalların BTC'ye Karşı Bakışı Nasıl?

btc analiz
Analiz şirketi CryptoQuant verilerine göre, bu yazımızda 25 Haziran Bitcoin zincir analizimizde kurumsal tarafta alımlar devam ediyor mu, madenciler Bitcoin satıyor mu, Borsalarda tutulan Bitcoin miktarlarında artışlar var mı yazımızın devamında. Elbette burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değil, tamamen bilgi vermek amaçlıdır.

Bitcoin fiyatı 11 Mart 2020 kara perşembe günü 3.800 dolar civarına kadar agresif bir geri çekilme yaşamıştı. Tekrardan yükselişe geçen BTC fiyatı, 14 Nisan'da resmen 64.865 dolara yükselerek ATH yani tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Sonrasında ise geri çekilmelere maruz kalan Bitcoin, Ocak ayından bu yana ilk defa 30.000 doların altına indi. Yazının yazıldığı sırada BTC fiyatı, 32.870 dolar civarında. Hala geçen seneki fiyatlarından çok uzakta olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bitcoin destek bölgesi: 32.435, 31.650 ve 30.000 dolar
Bitcoin direnç bölgesi: 33.900, 34.350 ve 35.630 dolar
bitcoin analizi
Borsalarda Tutulan Bitcoin Miktarı Hala Düşük Seviyede!

CryptoQuant verilerine göre, borsalara bakıldığında,trader'lar pazarın gidişatı konusunda düşünceleri Ocak ayına dönse de Ocak ayından önce en son bu seviyelere 18 Kasım 2018'te gelmiş. Bitcoin'in son haftalardaki agresif düşüşleriyle Borsalara akan Bitcoin miktarlarında artış görünse de, bulunduğumuz günlerde borsalarda tutulan Bitcoin miktarları geçtiğimiz haftalar ve bugünle birlikte hala son 3 yıla göre hala düşük seviyelerinde.

Madenciler Bitcoin Saklamaya Hala Devam Ediyor!

Bir başka kritik metrik olarak kabul edilen CryptoQuant'ın BITCOIN MPI verilerine göre, madenciler son günlerde az da olsa satışlar gerçekleştirdiğini görsek de kritik bölge olan 2 seviyesinin hala çok altındaydı. Yazının yazıldığı sırada ise Mart seviyesi yani 2 seviyesinin epey altında ve yazının yazıldığı sırada ise -0.71 seviyesinde ve madencilerin ellerindeki Bitcoin (BTC)'e sıkı sıkıya sarılı diyebiliriz.
Kurumsallar Bitcoin Almaya Devam Ediyor mu?

25 Haziran 2021'de kurumsalların BTC iştahına baktığımızda ise yazının yazıldığı sırada kurumsallar Bitcoin satın alımı konusunda orta seviye olduğunu ancak Türkiye saati ile 15:00 civarında yoğun şekilde alımlar geldiğini görüyoruz.
Yukarıdaki CryptoQuant verilerine göre, yeşil çizgi alım bölgesini gösterirken (0.15) kırmızı bölge ise (-0.15) kurumsalların satın alımların zayıf olduğunu gösteriyor.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version