Kurumsalların Bitcoin İştahı Nasıl? Madenciler ve Balinalar Bitcoin Satıyor mu? Bitcoin Analizi


Kriptosozluktv.com - BTC fiyatı 64.865 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) ile yeni bir rekor kırdıkta sonra Bitcoin fiyatı için bir dönüm noktası olmuştu. Ardından gelen olumsuz haberler ve Elon Musk manipülasyonlarıyla BTC fiyatı 30.000 dolara kadar gerilemişti. Yazının yazıldığı sırada lider kripto para birimi Bitcoin 36.300 dolar civarında hareket ediyor.

Balinalar Bitcoin Satışına Devam Ediyor mu?

1 Haziran 2021 Bitcoin on-chain (zincir) analizimizde balinaların daha fazla sert düşüş ihtimalini tetikleyebilecek bir satış riskinin olup olmadığını inceleyeceğiz.

Yazının yazıldığı sırada ise CryptoQuant verilerine göre, grafikte mavi renkli çizgiler Bitcoin fiyatını işaret ederken pembe renkli çizgiler ise balina hareketlerinin grafiği olduğunu söyleyebiliriz. Daha anlaşılır bir biçimde anlatmamız gerekirse pembe olan çizgiler, fiyatın olduğu bölgeye, grafikte işaretlediğimiz riskli bölgeye gelirse eğer "Balinalar" tarafından sert düşüş gelme ihtimalini bizlere sunuyor.

15 Mart 2021'den 19 Mayıs'a balinalar tarafından satışların geldiğini, 28 Mayıs'a kadara kadar azalsa da yeniden Balinalar tarafından satışların az da olsa geldiğini görüyoruz. Ancak güncel veriler bizlere hala güvenli bölgede olduğumuzu ve Bitcoin için yazının yazıldığı sırada balinalar tarafından anlık olarak sert düşüş riskinin az olduğunu görüyoruz. Elbette burada anlatılanlar sadece bilgi amaçlı olduğunu ve asla yatırım tavsiyesi olmadığını unutmayın.

bitcoin balina

Kurumsallar BTC Alıyor mu?

1 Haziran 2021 tarihinde kurumsalların BTC iştahına baktığımızda ise yazının yazıldığı sırada kurumsalların Bitcoin satın alımı konusunda orta seviye iştahlı olduğunu görüyoruz.
bitcoin kurumsal
Yukarıdaki CryptoQuant verilerine göre, yeşil çizgi alım bölgesini gösterirken (0.15) kırmızı bölge ise (-0.15) kurumsalların satın alımların zayıf olduğunu, hatta satışların geldiğini gösteriyor. 31 Mayıs gecesi yüklü kurumsal alımları gelse de özellikle son saatlerde CryptoQuant BTC: Coinbase Premium Index verilerine göre, kurumsallar tarafında alım ve satımların orta seviyelerde seyrettiğini söyleyebiliriz.

Bitcoin Madencileri Saklamaya Devam Ediyor mu?

Bir başka kritik metrik olarak kabul edilen CryptoQuant'ın BITCOIN MPI verileri, madencilerin elinde bulundurdukları Bitcoin'leri satıp satmadığına dair verileri bizlere sunarken 1 Haziran 2021 grafiklerin 2 seviyesinin epey altında kalmaya devam ettiğini ve yazının yazıldığı sırada ise -0.69 seviyesinde olduğunu, madenci tarafınında BTC fiyatı konusunda bir tedirginlik olmadığı ve madencilerin elinde bulunan Bitcoin (BTC)'lerin satılmadığını hatta son günlerde Bitcoin fiyatında agresif düşüşler gelse de madencilerin ellerindeki BTC'lere sıkı sıkıya sarılı olduklarını söyleyebiliriz.

btc madenci
Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version