Merkez Bankası FAST İşlem Limitini Yükseltiyor

merkez bankası fast limit yükseliyor
EFT ve havale ücreti almadan 24 saat ve hızlı para transferi imkanı tanıyan FAST sisteminde limit 4 Ağustos 2021 itibarıyla 1.000 liradan 2.000 liraya yükseltilecek.

Yapılan son açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7/24 para gönderme sistemi olan FAST sisteminde 1.000 TL olan işlem tutar limitinin 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltileceğini ve böylelikle FAST sisteminde üst limitin artırılmasına karar verildi.

Ayrıca yapılan açıklamada bir diğer önemli nokta ise ilerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesinin hedeflendiği ifade edildi.

Ek olarak bankaların dışında ise 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirildiği ve katılım taleplerinin de alınmaya başlandığı aktarılanlar arasında.

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), aynı ya da farklı bankalar arasında saniyeler içerisinde 7/24 para transferinin gerçekleşmesini sistemin adı.

Fast kullanıcı sayısı 11 milyonu geçti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 8 Ocak 2021'de kullanıma açılan Fast sisteminin günde ortalama 2 milyon adet anlık ödemenin yapıldığı söyleniyor. Ayrıca, Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısının ise 11,3 milyona ulaştığı açıklandı.

TCMB "FAST" sisteminin sorunsuz çalışması ve daha fazla yaygınlaşması için 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021'de 2 bin TL'ye yükseltilecek açıklaması yapıldı. Açıklamanın tam metnini aşağıdan okuyabilirsiniz:

"TCMB iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir. Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır. Söz konusu gelişmelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir."
Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version