Kurumsallar Bitcoin Almaya Başladı! Bitcoin Değer Deposu Olarak Görülmeye Devam Ediyor! BTC Analizi


Kriptosozluktv.com - Bitcoin bugün yeniden kendi rekorunu kırarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (ATH) 63.330 doları gördü. Bitcoin yükselmeye devam ederken kurumsal yatırımcılar Bitcoin alımı yapıyor mu, Bitcoin madencileri satışa başladı mı bunları inceleyeceğiz.

Bitcoin fiyatı 11 Mart 2020 kara perşembe günü 3.800 dolar civarına kadar agresif bir geri çekilme yaşamıştı. 2020'nin son aylarına kadar kademeli bir yükseliş yaşayan Bitcoin, özellikle 2021 ile büyük bir ralliye başladı. Tam 1 yıl sonra 13 Mart'ta Bitcoin fiyatı 60.000 dolarlık psikolojik sınırı geçerek 61.868 dolara kadar yükseldi. 60.000 doları geçen BTC fiyatı satış baskılarıyla baskılarıyla beraber Bitcoin 53.000 dolarlara kademeli bir düşüş yaşadı. Yazının yazıldığı sırada 1 Bitcoin fiyatı 63.000 dolar civarında hareket ediyor.

Kurumsallardan Bitcoin alımı başladı!
13 Nisan tarihinde kurumsalların BTC iştahına baktığımızda ise yazının yazıldığı sırada kurumsallar tarafından ciddi bir Bitcoin satın alımı konusunda iştahlı olduklarını görüyoruz.

Yukarıdaki CryptoQuant verilerine göre, yeşil çizgi alım bölgesini gösterirken (0.10) kırmızı bölge ise (-0.10) kurumsalların satın alımların zayıf olduğunu, hatta satışların geldiğini gösteriyor. Anlık olarak yazının yazıldığı sırada CryptoQuant BTC: Coinbase Premium Index verilerine göre, 0.13 bölgesine kadar yükseldiğini ve kurumsalların alım bölgesinin de üzerine çıktığını gözlemliyoruz. Daha açık tabirle kurumsalların şu an Bitcoin alma isteği var, hatta yüksek seviyelerde olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Madenciler Bitcoin saklamaya devam ediyor!

Bir başka kritik metrik olarak kabul edilen CryptoQuant'ın BITCOIN MPI verileri, 13 Nisan'da 2 seviyesinin oldukça altında ve yazının yazıldığı sırada ise -0.218seviyesinde ve madencilerin ellerindeki Bitcoin (BTC)'e sıkı sıkıya sarılı ve satmayı düşünmediklerini söyleyebiliriz.
Bitcoin değer deposu olarak görülmeye devam ediyor!

Bitcoin Velocity verileri, Bitcoin'in dolaşımki hızı, yani Bitcoin (BTC)'nin genellikle bir ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılmadığını "turuncu çizginin yukarılarda olması" veya dolaşım faaliyetinin düşük olması durumunda BTC'nin bir değer deposu olarak kullanılıp kullanılmadığını ifade eder.

CryptoQuant verilerine göre, son bir yıla bakacak olursak Bitcoin dolaşım hızının 13 Nisan 2021'de 2016 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Yazının yazıldığı sırada ise BTC Velocity grafiği 2016 seviyesine gelmiş olsa da yine de, 2013 ve 2017'deki boğa koşularındaki zirvelerden çok uzak. Bu veriler ise BTC için daha fazla büyüme alanı olduğunu gösteriyor.


Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version