ETF ve ETP'ler Nedir? Amerika Bitcoin ETF'leri İçin Yarış Halinde! Sırada Bitcoin ETP mi Var?

Finans dünyasında kripto para birimi ortaya çıktığından bu yana, kripto para sektöründeki şirketler yatırımcıların satın almasını basit, kolay ve hızlı hale getirmeye çalışıyorlar. Dünya genelinde ve özellikle Amerika'da broker ve varlık yöneticileri, kripto para birimlerinin kolayca alınabilen biçimlerini sunmak için her geçen gün çabalıyorlar. Başta Amerika, Kanada gibi ülkelerde ilk Bitcoin ETF'lerini açmak için ciddi bir yarış var. Özellikle Amerika'da ilerleyen zamanlarda Bitcoin ETF'leri geldikten sonra, zamanla tüm kripto para birimlerini içine kapsayan kripto ETF'i gelebilir.

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?

ETF, temelde belirli bir yatırım ürünün veya bir varlık grubunun performansını izleyen bir yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların ETF tarafından takip edilen varlıklara sahip olmadan yatırımlarını çeşitlendirmelerini sağlar.

Örneğin dünya genelinde yatırımcılar, en iyi Hint telekomünikasyon şirketini veya en iyi Güney Koreli elektronik şirketlerini ya da önde gelen Güney Amerika kobalt madencilerini araştırmak için yüzlerce saat harcamak yerine, bunun yerine o pazarın performansını bir bütün olarak izleyen tek bir ETF satın alabilirler.

Son günlerde Amerika'da şirketler ilk Bitcoin ETF'ini başlatmak için bir yarış halinde, zamanla tüm kripto para piyasasını bünyesinde barındıran kripto ETF'ler ortaya çıkabilir.

Temelde Bitcoin ETF'i, BTC'nin fiyatını taklit eden bir fondur. Yatırımcılar direkt olarak Bitcoin satın almazlar, ilgilenmesi gereken tek konu kâr ve zarar konusudur, Bitcoin'i cüzdanda saklama ve diğer karmaşık durumlara maruz kalmazlar. 

ETF'ler son otuz yılda ciddi anlamda popüler hale geldi. Kamu yatırımları için Piyasaya sürülen ilk şirket, 1993 yılında ABD S&P 500'ün performansını izleyen bir ETF olan SPDR'di.

ETF'lerin bireysel hisse senetlerine göre diğer üç büyük avantajı vardır. Satın alma başına ücretler genellikle hisse senetleri ve hisse senetlerinden çok daha düşüktür. Güçlü bir likidite vardır: satın almak ve satmak kolaydır.

Borsada Yatırım Ürünü (ETP) Nedir?

Borsa yatırım ürünü (ETP), temelde menkul kıymetleri, endeksi veya diğer finansal araçları izleyen menkul kıymet türleridir. ETP'ler, hisse senetlerine benzer borsalarda işlem yapar, bu da fiyatlarının günden güne ve gün içinde dalgalanabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, ETP'lerin fiyatları, izledikleri temel yatırımlardan elde edilir.

SPK'nın web sitesinde yer alan bilgilere göre, ETP’ler gün içerisinde borsada alınıp satılabilen, yatırımcısına dayanağı olan bir endeks ya da varlık ile aynı getiriyi sağlayan finansal ürünlerdir. Düşük maliyetli olmaları, pay gibi gün içerisinde alınıp satılabilmeleri, bir endeksin ya da varlığın değerini takip etmeleri ve özellikle bireysel yatırımcılar için ulaşılması zor varlıklara kolay ulaşım imkânı sunmaları ETP’lerin temel özellikleridir.

ETF ve ETP Arasındaki Temel Farklar

Lider kripto para birimi Bitcoin üzerinden anlatmak gerekirse ETF'ler bir borsa yatırım fonudur, yani BTC'nin fiyatı sabittir, Bitcoin yükselirse ETF'nin de değeri yükselir, ancak ETP'lerde aktif bir fon yönetimi olur, bir ETP'ye yatırım yapıldığında, yani sepete yatırım yaptığınızda ve sepetin değeri arttığında, ETP'nin de değeri artıyor, sonuç olarak yatırımcının yatırımın değeri artıyor. ETP'lerde aktif al-sat işlemleri çok daha fazladır.

Daha detaylı bilgi için Kripto Sözlük Youtube kanalımızdaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:
Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version