Lightning Network Nedir?

Lightning Network, Blockchain üzerinde yapılan değer transferi işleminin, yoğunluğa bağlı olarak zaman alması ve komisyonlar nedeniyle ortaya çıkan sorunları çözmek için yaratılmıştır.

Değer transferi sırasında, ödenen komisyonlar nedeniyle bazen işlemlerde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu noktada devreye giren sistem, bir ödeme kanalı olarak hizmet veriyor.

Lightning Network Çalışma Mantığı


Lightning Network, Bitcoin Blockchain’inin üzerine inşa edilmiş zincir dışı bir transfer ağıdır. Sistem eşler arası (P2P) düzeyinde çalışır ve kullanılabilirliği, kullanıcıların sorunsuz kripto para birimi değiş tokuşu yapabilecekleri çift yönlü ödeme kanallarının oluşturulmasın temel alır.

Taraflar bir ödeme kanalı açmaya karar verdikten sonra, cüzdanları arasında para aktarabilirler. Her ne kadar yeni bir ödeme kanalı kurma süreci zincir halinde bir işlem gerektirse de kanal içinde gerçekleşen tüm işlemler zincir dışıdır ve küresel bir uzlaşma gerektirmez. Bu nedenle, bu işlemler çok daha düşük ücretler ve çok daha yüksek TPS oranları ile akıllı bir sözleşme ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bir ödeme kanalı açmak için ağa katılan iki tarafın bir multi-sig cüzdanı kurması ve buna biraz para eklemesi gerekir. Multi-sig cüzdanlarda saklanan fonlara, yalnızca her iki tarafın özel anahtarları bulunuyorsa erişilebilir (duruma bağlı olarak iki veya daha fazla). Bu, taraflardan birinin diğerinin izni olmadan cüzdanı açamayacağı anlamına gelir.

Ağ Yönlendirmesi
İki tarafın doğrudan bir ödeme kanalı olmasa bile, birbirine bağlı ödeme kanalları üzerinden Bitcoin gönderip alabilirler. Bu, X’in aralarında bakiyenin yeterli olduğu bir ağ olduğu sürece kendisiyle doğrudan bir kanal oluşturmak zorunda kalmadan arkadaşına para gönderebileceği anlamına geliyor.

Yani, Y’nin Z ile açık bir ödeme kanalı varsa ve Z’in X ile bir kanalı varsa ödemeyi Y aracılığıyla yapabilir.Ödeme yönlendirmesinde çok fazla Lightning Network düğümü bulunabilir, ancak akıllı sözleşmeler kendi kendine en kısa yolu arayacaktır.

Lightning Network Avantajları


Lightning Network projesi, ölçeklenebilirlik sorununa zincir dışı çözüm bulmak için çalışır. Başarılı olursa, Bitcoin Blockchain’indeki yoğunluğu azaltabilir.
İki yönlü ödeme kanallarının kullanılmasıyla, Lightning Network anında işlem yapılmasını sağlar.


Lightning Network’ün küçük değerlerin aktarılmasına izin vermesi mikro ödemeler için avantaj sağlayabilir. Dahası, elektronik girişimler arasında insan müdahalesine gerek kalmadan işlemlerin yapıldığı M2M (Machine-to-Machine) ekonomisinde otomatikleştirilmiş mikro ödemeler uygulanabilir.

Zincir içi işlemlerden farklı olarak, Lightning Network alıcı çevrim dışıysa ödeme kabul etmez.

Ağın katılımcılarının fonlarını güvende tutmak için düzenli olarak ödeme kanallarını izlemeleri gerekebilir (bu tür riskler dış kaynaklı izleme hizmetleri tarafından aşılabilir).

Lightning Network henüz büyük ödemeler için uygun değildir. Ağ çok sayıda multi-sig cüzdanı (temelde paylaşılan cüzdanlar) ile sayılırsa, büyük ödemelerin aracıları olarak hareket etmeleri için yeterli dengeye sahip olma ihtimali yüksektir.

Bir ödeme kanalının açılması ve kapatılması genellikle elle ve daha yüksek işlem ücretleri gerektiren zincirleme işlemler içerir.

Düğümler ve ödeme kanallarının birlikte çalışması, Lightning Network’ü ölçeklenebilirlik sorunun çözümü konusunda elverişli hale getiriyor. Beta sürümü birçok deneyden geçmiştir ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. Lightning Network, Bitcoin ve diğer krito para birimlerinin ekosistemini iyileştirme ve daha ileriye taşımak için büyük bir potansiyele sahiptir.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbetleri
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version