Coin Yakma (Coin Burn) Nedir?


Coin Yakma diğer adıyla coin burn, coinleri dolaşımdan daimi olarak kaldırarak, toplam arzı düşürme sürecine verilen addır. Coin'in arkasındaki ekip, akıllı sözleşme fonksiyonu olan coin yakma fonksiyonunu kullanarak belirli zaman aralıkları ile Coin Yakımı (Coin Burn) etkinlikleri oluşturur.

Nasıl Çalışır?


Coin sahibi, belli miktardaki coin burn işlemi isteğini ileterek yakma fonksiyonu talep eder.

Bunun ardından akıllı sözleşme bu kullanıcının cüzdanında coin yer aldığını ve talep edilen coin miktarının geçerli olduğunu onaylar. Ancak bu durum sadece pozitif sayılar için geçerlidir.

Eğer coin yakma talebinde bulunan kişinin yeterli coini bulunmuyor ya da belirtilen sayı geçerli değilse (örn. 0 ya da -5) yakma fonksiyonu yapılmaz.

Yeterli coin bulunduğu takdirde, coinler cüzdandan düşürülür. Bunların ardından toplam coin miktarı yeniden güncellenir ve coin burn işlemi tamamlanır.

Coin yakma konusunda kesinlikle net bir karar vermelisiniz. Coin yakma işlemi için yakma fonksiyonunu başlattığınız an coinler kalıcı olarak yok olur. Bu işlem bir kere başladıktan sonra coinleri geri getirme gibi bir seçenek bulunmamaktadır.

Örneklendirecek olursak Stellar kontratı, yakma fonksiyonu olarak bilinen bir fonksiyon içermektedir ve bu özellik kalıcı olarak daima herkese açıktır. Fonksiyon talep eden bir kişi belirlenen sayıdaki coini, dolaşımdaki coin miktarından kalıcı olarak çıkarabilir. Bütün yapılan bu coin yakım işlemleri Blockchain’de bir işlem olarak kaydedilmektedir. Bu durum işlemin şeffaflığını ve objektifliğini özetliyor.
Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbetleri
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version