Serbest Döviz Fonlarına %15 Gelir Vergisi Geldi (Tevkifat ne demek?)

Serbest Döviz Fonlarına %15 Gelir Vergisi Geldi (Tevkifat ne demek?)
Kriptosozluktv.com - Gelir Vergisi kanununda yapılan yeni bir değişiklik ile serbest döviz fonlarının portföy işletmeciliği kazançları için kesilecek stopaj oranı %0'dan %15'e kadar yükseltildi.

2604 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Serbest (Döviz) Fonlarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları üzerinden yapılacak tevkifat oranı %15 şeklinde güncellendi.

Sonuç olarak; kararnamenin yürürlüğe girmesinden sonra oluşacak serbest (döviz) fonlarının portföy işletmeciliğinden kaynaklanan kazançlarına %15 oranında stopaj yoluyla vergileme yapılacak.

Tevkifat ne demek?


TDK'ya göre "Tevkifat" para konusunda kesintiler anlamına gelmektedir.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbetleri
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version