Venezuela 30 Dolarlık Petro Dağıtacak!


Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, petrole endeksli çıkarılan kripto para Petro’nun yaygınlaşması için 30 dolarlık Petro dağıtmayı planlıyor. İlk olarak uygun görülen miktar Venezuelalılar için 0,5 Petro olacak.
Venezuela, devlet desteği ile kripto para çıkaran dünyadaki ilk ülkedir. Ancak ekonomik sıkıntılardan dolayı bu durum Venezuela için zorunluluğa evrilmişti. Bunun nedeni, Venezuela’nın resmi para biriminin 1000 seviyesini geçen bir enflasyon yaşamakta.
Bu zor durumdan kurtulmanın yollarını arayan Venezuela, milli para birimini petrole dayanan kripto para olan Petro (PTR) ile entegre etmeye çalışıyor. Ancak halkın bu kripto parayı benimsemesi için zaman lazım. Kripto paralar, Venezuela vatandaşları için oldukça yeni bir sistem. Zor günler geçiren halk, kripto parayı kullanabilmek için internet, cep telefonu ve bilgisayar gibi donanımlara sahip olması gerekiyor.
Başkan Maduro, bu durumun çözümü için vatandaşlarına 30 dolar değerinde olan Petro dağıtmayı hedefliyor. Fiziksel olarak kullanımı yaygınlaştırmak amaçlı Petro için banka kartları çıkartılıyor. Maduro, planında bu kartları bir nevi kimlik olarak düşünüyor. 18 milyon Venezuela vatandaşına dağıtılması beklenen kart, QR kod uyumlu ve dijital cüzdan amacında kullanılabilecek.
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version