Rusya, Kripto Parasını Test Etmeye Başladı!

Rusya Merkez Bankası, Rusya Rublesine endeskli yeni kripto parasını test etmeye başladı ve bu kapsamda regülasyonları da kullanım sürecinde belirleyeceğini açıkladı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, birkaç gün önce yaptığı bir açıklamada, bankanın yeni stratejileri hakkında önemli bilgiler verdi.
Regülasyon konusunda yeni yaklaşımlarının bulunduğunu ifade eden Nabiullina, Sandbox isminde yeni bir düzenleme paketinin kurallarının kullanım devam ettikçe belirleneceğinin de altını çizdi. Yeni ürünün son halini halka sunmadan önce, bunun ekonomiyi ve sosyal hayatı nasıl etkileyeceğini belirlemeleri gerektiğini söyleyen yönetici, sözlerine şöyle devam etti:
Öncelikle hazırladığımız sistemin halkımıza ve işletmelerimize ne gibi fayda sağlayacağını anlamamız gerekiyor. Örnek olarak, anlık ödeme sistemleri ile karşılaştırdığımızda kripto ruble ciddi anlamda sorunlar doğurabilir. Bunlar finansal deneyim, para yatırma alışkanlığı ve fon dağıtımı gibi alanlarda ciddi sorunlara neden olabilir.
Rusya’da kripto para birimlerine olan ilginin geçtiğimiz dönemlere göre düşüş yaşadığına da değinen Merkez Bankası Yöneticisi, buna rağmen kendilerinin potansiyelin farkında olduğunu sözlerine ekledi ve "hükümetin dahili dışında özel para sisteminin oluşturulmasının" adımlarının atılıyor olabileceğini belirtti.
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version