Çin Fintech Ürünleri için Sertifikasyon Sistemini Sundu!

Çin'in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), dijital ödemelerle ilgili 11  Fintech donanım ve yazılımı sertifikalandırmak için yeni bir sistem kullanma kararı aldı.
29 Ekim 2019'da PBoC ve Çin’in piyasa yetkili kurumu Piyasa Mevzuatları için Devlet Yönetimi (SAMR), ülkenin yeni Fintech Ürün Sertifikalandırma (CFP) sistemi için birkaç belge yayınladı. Belgelerde sertifikalandırma gerektiren fintech ürünlerinin tanımı ve süreç için kurallar bulunuyor.
Sıralanan ürünler arasında gömülü uygulama yazılımları, bulut işlem platformları, kullanıcı yazılımları, güvenlik taşıyıcıları ve çipleri, satış uçbirimleri ve ATM’ler de yer alıyor.
PBoC ve SAMR “Fintech Ürün Sertifikalandırma Kuralları” isimli belgede, merkez bankasından CFP sertifikası almak için başvuranların prototip incelemesinden ve yerinde denetimden geçmesi gerekecek.
Sertifika 3 yıl geçerli olacak ve bitiş tarihinden sonra yenilenme gerektirdiği de belirtildi. Belgeye göre, geçerlilik süresi boyunca CFP sahipleri üretimin çeşitli aşamalarında sürpriz denetimlerden geçecekler.
Ek olarak, CFP taşıyıcıları bu sertifikayı reklam amaçlı kullanamayacak ancak sertifikanın logoya katılmasına da izin veriliyor.

PBoC dijital yuanın hazır olduğu iddiasını reddetti

Çin’in merkez bankasının duyurusundan bir ay önce banka, dijital yuanın yani merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) hazır olduğuna dair iddiaları açıkça reddetmişti. 24 Eylül’de ise PBoC araştırma için zamana ihtiyacı olduğunu, çıkış için belli bir tarih olmadığını söylemişti.
28 Ekim 2019'da Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasının hızlanmasını istemesiyle ülkede Blockchain’e olan ilgi keskin bir artış gösterdi. Günün erken saatlerinde Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere Guangzhou hükümeti, blockchain girişimlerini teşvik etmek için 140 milyon dolarlık ödenek hazırladı.

YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version