Almanya’dan Kripto Euro Mu Geliyor?

Almanya Bankalar Birliği, Kripto Euro ile ilgili bir bilgilendirme yazısı yayınladı. 200’den fazla özel banka ve yedi asil üyeyi temsil eden Alman Bankalar Birliği, dün yayınladığı makalede ekonomilerinin artık programlanabilir bir dijital paraya ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Makale genel olarak parasal sistemin devletlerin sorumluluğunda olması gerektiğini ve bankalar veya özel şirketler tarafından üretilen diğer para birimlerinin, devlet tarafından oluşturulmuş mevzuatlara uygun olması gerektiğini belirtiyor. Diğer durumların kaos ve istikrarsızlığa yol açacağını açıkça belirtiyor.
Bankaların, mutabakat odaklı, ortaklaşa ve tüm Avrupa devletlerini kapsayıcı bir ödeme sistemi yaratabilmesi koşuluyla, kripto tabanlı dijital bir Euro çıkarabileceğini belirtti ve devam etti:
“Dijital Euro’nun kullanıcısı, ister makine, ister insan olsun, kesin bir şekilde tanımlanabilir olmalı. Müşterilere, bankalara ve ilgili diğer kurumlara, kara para aklama ve terörist fonlama karşıtı yasalar çerçevesinde uygulanan sıkı standartlar uygulanmalı.”
Alman Bankalar Birliği’ne göre rekabetçi bir ödeme sistemi, ortak bir standarta dayalı olmalıdır. ”Avrupa’nın rekabetçiliğini sürdürmek, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve işlem ücretlerini azaltmak için, Euro tabanlı, programlanabilir bir dijital paranın değerlendirilmesi gerekli.”
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version