FED'den ABD Hükümetine Önemli Dijital Para Çağrısı!

Lael Brainard dijital para

ABD'de FED'den Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolünü sürdürmek için merkez bankası destekli dijital para birimini geliştirmede ön saflarda yer alması için hükümete çağrıda bulundu.

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, ABD dolarının küresel rezerv para birimi olarak rolünü güçlendirmek için ABD'nin merkez bankası destekli bir dijital para birimi yani CBDC geliştirmede ön saflarda olması gerektiğini savundu. Federal Rezerv'den Lael Brainard, CBDC projelerinin önde gelen küresel finansal sistem üzerinde “önemli bir etkiye” sahip olabileceğini ileri sürerek ABD'yi gelişen CBDC ekosisteminde lider bir rol oynamasını sağlamaya çağırdı.

"CBDC yarışında ABD'nin önde olması gerekiyor."

ABD Fed Yönetim Kurulu Üyesi duyuruda şu ifadelerde bulundu: "CBDC'lerin uluaslararası ödemelerde öne çıkma potansiyeli ve doların rezerv para birimi rolü göz önüne alındığında, ABD'nin uluslararası standardın geliştirilmesinde masada olması hayati önem taşıyor." Duyuruda ayrıca, FED'in CBDC gelişiminin dört temel alanına "odağını keskinleştirdiğini" belirtildi. Kripto paraların tüm dünyada artan rolü, dijital ödemelere geçiş, uluslararası ödemelerde yabancı CBDC'lerin kullanımı ve finansal dışlanma gibi endişelerini de dile getirdi.

"Covid-19 salgını dijital ödemelere geçişi hızlandırdı."

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Üyesi, bir CBDC'yi benimsemenin bazı potansiyel faydalarını sundu, Covid-19 salgınının ABD haneleri arasında "dijital ödemelere geçişi hızlandırdığını" ve ön ödemeli banka kartlarının şu ortamda dağıtılmasının "haftalar" sürdüğünü belirtti. Hanehalklarının ve işletmelerin ihtiyaç ve tercihlerinin zaman içinde dijital ödemelere ne ölçüde daha fazla geçiş yapabileceğini araştırmalı ve tahmin etmeye çalışmalıyız” diye ekledi.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook SDK

Boxed Version