ABD Yüksek Mahkemesi SEC'in ICO'lara Karşı Ceza Talep Etme Yetkisini Kısıtladı

ABD Yüksek Mahkemesi SEC'in ICO'lara Karşı Ceza Talep Etme Yetkisini Kısıtladı
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından belirlenen Initial Coin Offering (ICO'lar), yakın tarihli bir Yüksek Mahkeme kararından sonra para cezalarında önemli bir azalma görebilir.

Bloomberg'e göre, ABD Yüksek Mahkemesi 22 Haziran 2020 Pazartesi günü, sahtekarlık davalarında SEC'e sınır koyan bir karar verdi. Mahkemenin 8'e 1 çoğunluğu ile karar alındı.

Mahkemeye yazan Justice Sonia Sotomayor, net kârla ilgili kısıtlamaların yanı sıra Komisyon tarafından telafi edilen fonların etkilenen yatırımcıların iadesine yönelik olması gerektiğini açıkladı. Yatırımcılara bu tür transferlerin mümkün olmadığı durumlarda, Yüksek Mahkeme fonların Hazine'ye gönderilmesini tavsiye etti.

SEC için, Yargıtay'ın kararı komisyon için bir kazanç olarak görülüyor. Bazı uzmanlar, kararın SEC'in bu tür ceza ve cezaları arama yeteneğinin tamamen ortadan kaldırılmasına tercih edildiğini söylüyor.

Yargıtay'ın kararı, ABD'de hâlihazırda dava bekleyen veya şu anda SEC soruşturması yürüten bazı kripto para projelerini etkileyebilir. Komisyon 2017'den bu yana ICO'ları lisanssız güvenlik token'ı satışları olarak nitelendiriyor.

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbetleri
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Boxed Version