Symbiosis Finance Nedir? Symbiosis Finance Testnet'e Nasıl Katılabiliriz?


Symbiosis Finance nasıl çalışır?


Normalde X ağındaki bir token'ı Y ağında farklı token olarak almak için yapmamız gereken şey bir köprü kullanarak X ağındaki token'ımızı Y ağına atmak ve sonrasında bir DEX üzerinden swap yapmaktır.


Örnek: Ethereum ağında USDC coin'imiz var ancak biz AVAX ağında PNG token istiyoruz, böyle bir durumda USDC token'larımızı AVAX ağına bir köprü ile aktarıyoruz ve sonrasında AVAX ağındaki USDC’lerimiz ile PNG token alıyoruz.


Symbiosis Finance karmaşık süreçten kurtardığını ve tek bir tuş ile Ethereum ağındaki USDC'yi verip Avax ağında PNG almaya izin verdiği ifade ediliyor.

Peki bunu nasıl yapıyor? Bir örnekle inceleyelim.


Yukarıdaki örnek resimde elimizdeki CAKE token'ları verip Ethereum ağında UNİ token almak isteyen bir kişi görüyoruz

 • (Binance ağında) CAKE -> BUSD: olarak takas ediliyor.
 • (Binance ağında) BUSD-> sUSDC olarak takas ediliyor.
 • (Binance ağı -> Ethereum) -> Ethereum ağında USDC token elde etmek için Binance ağındaki sUSDC tokenları yakılıyor.
 • (Ethereum ağında) USDC -> UNI olarak takas ediliyor.

Yukarıda verilen örnekte toplam 4 adım var ama bir kullanıcı olarak siz sadece bir işlem görüyorsunuz tek yaptığınız şey Symbiosis üstünde Transfer yapmak istediğiniz ağları ve token'ları seçmek geri kalan her adımı Symbiosis sizin için yapıyor. Symbiosis hem süre olarak hemde işlem sayısı olarak büyük bir artı katıyor.


Symbiosis Finance Testnet'e nasıl katılınır?

Symbiosis Finance hayata geçirilmeden önce ekibin sorunları görmek ve bunları çözmek için bir test platformu açtığı ifade edilenler arasında.


Aşağıda test platformuna nasıl katılınalacağı adım adım anlatılıyor. Elbette burada yazanların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir.

Test platformu Ethereum Rinkeby ağında yer alıyor.

Test’e katılmak için mobil cihazımıza veya masaüstü cihazımıza bir metamask cüzdanı kuruyoruz.


1- Rinkeby ağında işlem yapabilmemiz için test Ethereum’ları almamız gerekiyor bunun için Faucet(musluk) kullanacağız. 

Faucet linki= https://www.rinkeby.io/#faucet 

  • Sol taraftan Crypto Faucet menüsüne girin

  Yukarıda gördüğünüz sayfada mavi ile yazan tweet tuşuna tıklayın.

  Tweet tuşuna bastığınızda otomatik bir tweet çıkacak 0x000...0000 diye devam eden adresi silip kendi Ethereum adresinizi yapıştırın. Tweet’i paylaşın.

  • Attığınız tweet’in bağlantı linkini kopyalayın 

  • Tweet linkinizi yapıştırdıktan sonra Give me ether tuşuna basın.

  Test ETH’lerimizi aldığımıza göre sonraki aşamaya geçebiliriz.


  2- Symbiosis Finance test sayfasına girin= https://testnet.symbiosis.finance/swap

  Launch App tuşuna basın.


  Sağ üst köşeden cüzdanınızı bağlayın, Metamask cüzdanınızda Rinkeby Test ağı seçili olduğundan emin olun. 3- Üst tarafta ETH seçin alt tarafta ise hangi ağı kullanmak istediğinizi ve hangi coini' almak istediğinizi seçin.



  4- Buradaki işlemde Rinkeby test ağında ETH verip BSC test ağında cake almak amaçlanıyor, ilgili yerleri seçtikten sonra swap tuşuna basıp Metamask cüzdanınızda onay verin.



  5- Ağın yoğunluğuna göre işleminiz gerçekleşecek ve Test ETH’leriniz seçtiğiniz ağın testnet'inde seçtiğiniz coin'e dönüştürüp cüzdanınıza gönderileceği söyleniyor.

  YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.