BlockFi'dan Önemli Bitcoin Raporu! Bitcoin Fiyatını Etkileyen Dört Piyasa Faktörü

blockfi


14 Nisan'da 64.865 dolara kadar yükselen lider kripto para birimi Bitcoin, sonrasında kademeli olarak düşüş yaşayarak 25 Nisan'da agresif bir düşüşle birlikte 46.972 dolara kadar geriledi. Yazının yazıldığı sırada Bitcoin fiyatı 57.700 dolar civarında işlem görüyor.

Bu yazıda ise popüler kripto para platformu BlockFi'ın son raporunda Bitcoin fiyatını etkileyen dört piyasa faktörü önemli veriler sağlıyor. BlockFi'ın Bitcoin raporunu aşağıdan okuyabilirsiniz.

Nispeten kısa ömrü boyunca Bitcoin, dijital para biriminin geleceği ve finansal sistemlerde inovasyon planı olarak ortaya çıktı. Ancak Bitcoin, temel ekonomi kurallarının üstünde değildir. Halen yerleşik bir arz ve talep çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan talepler ciddi oranda arttı ve arz sınırlı olduğu için taleple birlikte fiyat da yükseldi.

Londra'daki Quantum Economics'ten bir analist olan Jason Deane'in dediği gibi, “Bitcoin'in büyümesi basit ekonomi ile açıklanabilir. Denklemin arz tarafı sabit olduğundan ve talep artmaya devam ettiğinden, sonuç tahmin edilebilir ve açıktır."
Ama her zaman bu kadar basit değil. Evet, arz ve talep Bitcoin'in muazzam yükselişinin arkasındaki ana faktördür, ancak Bitcoin'in yükselişine katkıda bulunan başka faktörler de var. Bitcoin'in boğa koşusunun bir bütün olarak kripto para birimi için neden bu kadar önemli olduğunu ve 2017'deki boğa koşusundan neden farklı olduğunu açıklamak için bu temel faktörlerden dördüne bakalım.

Kurumsal Kabul

Özellikle Bitcoin yatırımları adını çok kez duyduğumuz MicroStrategy, Şubat ayında yaklaşık 19.452 Bitcoin satın alarak toplam varlığını yaklaşık 90.531 Bitcoin'e çıkardı. Şirketin hisseleri daha sonra yaklaşık 100 dolarlık normal işlem fiyatından 1.300 doların üzerine çıktığında bu sıçrama “Bitcoin Etkisi” olarak tanımlandı. Ekim ayında, Square, Inc. "50 milyon ABD dolarlık 
toplam satın alma fiyatı" karşılığında 4.709 bitcoin satın aldı. O günlerde bu satın alma şirketin varlıklarının yaklaşık %1'ine eşit geliyor. Şirket, dördüncü çeyrek mali raporunda açıklanana göre 170 milyon dolar daha BTC satın almaya devam etti. Şubat ayında Tesla, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alarak ve Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul ederek BTC fiyatında yükselişe büyük bir etki yaptı.

Yaygın kurumsal kabul, dolaşımda bulunan Bitcoin kıtlığına neden olur. Zincir içi analizler, Bitcoin'in dolaşımdaki arzının düşmeye devam ettiğini gösteriyor. Bir zincir veri platformu olan Glassnode, Twitter'da "Son ​​dalgalanmalara rağmen, Bitcoin arzı bu süre zarfında şaşırtıcı oranlarda hala azalmaya devam ediyor" ifadelerinde bulundu.

Ulaşılabilirlik

İlk günlerde Bitcoin satın alma süreci daha fazla zaman alıyordu. Kişiler buluşarak Bitcoin alma vaadiyle diğer kişilere nakit göndermeyi amaçlıyor, hatta insanların ilgisini doğrudan Bitcoin madenciliği çekiyordu. Ama şimdi Bitcoin'in "altın çağı" olarak adlandırılabilecek bir döneme girdik - anında çevrim içi olarak alınıp satılabilir, çok sayıda başka kripto para birimiyle takas edilebilir veya çevrim içi işlemlerde kullanılabilir.

Coinbase ve BlockFi gibi kripto para şirketlerine ek olarak PayPal ve Square gibi geleneksel FinTech şirketleri, Bitcoin'in erişilebilirliğini, ortalama tüketicilerin bir butona dokunarak kolayca satın alabileceği, yönetebileceği ve güvence altına alabileceği noktaya kadar geldi.

Morgan Stanley ve New York MellonCorp Bank of. (BNY) gibi şirketler, bazı zengin müşterilerine ve varlık yöneticilerine Bitcoin'e erişim sunma planlarını duyurdu. Morgan Stanley, CNBC'ye göre "firmanın elinde bulunan en az 2 milyon dolarlık varlığa" sahip müşterilere sadece BTC'ye erişim imkanı sunuyor.

Bu yeni erişilebilirlik düzeyi, daha yüksek talebin oluşmasını sağlıyor. Bitcoin piyasası artık blok zinciri hakkında derin bilgiye sahip yatırımcılar tarafından yönetilmiyor, bunun yerine halka açık durumda. Bu kadar çok insanın piyasaya erişmesi, Bitcoin'in daha likit olduğu, daha sık alınıp satıldığı ve talebin artma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin Halving

Bitcoin, çıkarılan her 210.000 blokta bir veya yaklaşık dört yılda bir ödül yarıya iniyor ve Mayıs 2020'de üçüncü kez yarıya indi. Bu, madencilik ödüllerini 12,5 BTC'den 6,25 BTC'ye düşürdü. Yarılanma anında, Bitcoin'in fiyatı 8.000 ila 10.000 dolar arasında hareket ediyordu. Fiyatı Ekim 2020'de ve yılın geri kalanında ciddi anlamda yükselişler yaşadı. Bu üçüncü yarılanma ile ilgili kayda değer olan şey, koronavirüs salgınının zirvesinde ve önemli ölçüde kurumsal benimseme ve erişilebilirliğin genişlemesinin ortasında meydana gelmesidir.

Hem kurumsal hem de perakende yatırımcılardan Bitcoin'e olan talep arttıkça ve piyasaya yeni giriş noktaları açıldıkça, yeni bitcoin arzı önemli ölçüde yavaşladı.

Kamuoyu

Kamuoyu, özellikle önde gelen teknoloji ve finansal figürlerin görüşleri, Bitcoin'in fiyatında önemli bir rol oynuyor. Twitter'da 50 milyondan fazla takipçisi bulunan Elon Musk, kripto para birimlerine olan hayranlığını kamuya açıklayarak ve Tesla'nın Bitcoin'i ödeme olarak kabul ettiğini ilan ederek doğrudan Bitcoin fiyatını etkiledi. Ocak ayının sonlarında, teknoloji şirketi CEO'su Twitter biyografisine resmen #bitcoin yazdı. Sonuç olarak, Bitcoin fiyatı birkaç saat içinde yaklaşık %20 arttı.

Elon Musk'a ek olarak, diğer etkili iş liderlerinin Bitcoin konusundaki duruşlarını değiştirdiklerini gördük. JPMorgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin'i 2017'de bir "dolandırıcılık" olarak nitelendirmişti, ancak 2020'de şirketi Coinbase ve Gemini için bankacılık hesaplarını onayladı. Hedge fonu milyarderi Stanley Druckenmiller, 2020'de Bitcoin varlıklarının altın değerindeki varlıklarından daha umut verici olduğuna inandığını açıkladı. Bu, 2018'de “Bitcoin sahibi olmak istemediğini” söylediğinde yaptığı yorumların oldukça sert bir şekilde tersine çevrilmesiydi.

Bitcoin 2017'den Nasıl Farklı?

2017'de Bitcoin fiyatı yükseldiğinde (yıla 1.000 doların altına başladıktan sonra Aralık ayında yaklaşık 20.000 dolara yükseldiğinde), ana akım medyanın oldukça ilgisini çekmişti. Bireysel yatırımcıların ilgisi arttı ve yatırımcılar Bitcoin'i benzeri görülmemiş seviyelerde satın almak için akın etti. Ancak heyecan hızla azaldı ve Bitcoin Ocak 2018'e kadar değeri yarı yarıya düştü.

Şimdiden, o zaman ile şimdi arasında büyük bir fark görebiliyoruz. Bitcoin'in değeri Aralık 2020'den bu yana 20.000 doların üzerinde kaldı. 2017'de Bitcoin'i elinde tutmayan yeni yatırımcılar onu satın almaya devam ediyor, kurumsallar yatırım yapmaya devam ediyor, kamuya mal olmuş rakamlar onaylamaya, erişilebilirlik artmaya devam ediyor. Diğer bir deyişle, Bitcoin'in ufku - ve bir bütün olarak kripto para piyasası - daha da parlaklaşıyor.
Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbeti
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook SDK

Boxed Version