Gizlilik ve Ölçeklenebilirlikle Öne Çıkan MimbleWimble Coin Nedir?


Sizlere bu yazımızda kripto paralarda birçok önemli özelliği içerisinde bulunduran projelerden biri olan MimbleWimbleCoin (MWC) hakkında bilgi vereceğiz.

Mwc.mw ekibinin yaptığı açıklamaya göre, MWC diğer Blockchain protokollerinden daha büyük bir ağ ölçeklemesine sahiptir. Ayrıca gizliliğe ve daha büyük ölçekte ikame gücüne sahip bir kripto para projesi olduğu ifade ediliyor. 

Mimblewimble Nedir?

Mimblewimble, çeşitli yollarla işlemlerin yapıldığı, yapılandırıldığı ve depolandığı bir Blockchain dizaynıdır. PoW yani Proof of Work Blockchain'inin çok daha gizlilik ve başarılı bir ağ ölçeklendirilmesine olanak yaratan bir uygulamasıdır.

Mimblewimble ilk defa 2016 yılında Tom Elvis Jedusor takma isimli bir kişi tarafından öne atılmıştır. 
Tom Elvis Jedusor, Bitcoin araştırmacıları tarafından sıkça ziyaret edilen bir sohbet odasına bir metin dosyasına ulaşabilmeleri için bir bağlantı gönderdi. Bu döküman, Bitcoin işlemleriyle ilişkili tanımlayıcı bilgileri gizleyecek bir blockchain sistemi olan MimbleWimble'ı açıklıyordu.Mimblewimble'ın ilk belgelerinin içeriğinde ana fikirler yayınlanmış olsa arkasında çok fazla soru işareti bırakmıştı. Cevaplanamayan sorulardan dolayı Blockchain teknolojisi şirketlerinden biri olan Blockstream'in araştırma kolunda bulunan Andrew Poelstra'nın 2016 yılının Ekim ayında yazdığı Mimblewimble adlı makalesini görmek istiyorsanız tıklayın.

Mimblewimble Çalışma Prensibi

Mimblewimble'ın çalışma mantığını kısaca özetlememiz gerekirse Blockchain işlemlerinin gelenekselleşmiş modelini değiştirmek üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sayede Blockchain'i senkronize etme, doğrulama ve indirme gibi işlemleri çok daha basite indirgenmiş oluyor. Mimblewimble Blockchain'inde tekrar kullanılıp ve belirlenecek adresler bulunmamaktadır. MW'nin bu durumu ile birlikte bütün işlemlerin sistem dahilinde olmayan birisine karmaşık veriler olarak gözükmesine neden olur. İşlemlerin verileri yalnızca kullanıcılar tarafından gözükmektedir.

MWC ekibinin yaptığı açıklamaya göre, ağı Kasım 2019'da başlatıldı ve %100 çalışma süresi ile kusursuz bir şekilde çalışmaya başladı. MWC Ekibi protokolü kemikleşmiş olarak değerlendiriyor ve şu anda ağı korumak için savunma eylemi gerekmedikçe gelecekteki sert veya yumuşak bir çatala ihtiyaç duymadıklarını ifade ediyorlar. Ayrıca, Mimblewimble’ın güvenliği kesin olarak kanıtlanabilen bir yapıya sahip olduğunu ve proje, enflasyon oranları ve kripto para hırsızlığı konusunda benzerlerinden bir adım öne çıktığı söyleniyor.

Bunların yanında projenin MWC Whitepaper’ında yer alan bilgilere göre, toplam arzın yarısını oluşturan 10.000.000 adet MWC genesis blokta üretildi ve kalan yarısı da madencilik ile dolaşıma katılacak. Ayrıca HODL programı için 2.000.000 MWC’nin ayrıldığı da yine yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

👉MWC ekibi iyi bir kripto parada olması gereken özelliklerinin projelerinde bulunduğunu ileri sürüyorlar. Bunlardan en başta arzın sabit olması, geliştirilebilirlik, yok edilemez, denetime dayanıklı, alıcısı olan, taşınabilir, geri ödenebilir, özel ve bölünebilir. Tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Mwc.mw


MimbleWimble Ghost Money Nedir? (Hayalet Para)

Ekibe göre Ghost Money'in amacı MWC işlemlerinin ana özelliği gizliliği artırmak. Bu sayede temel katmandaki tüm işlemlerin “gizli işlemler” ve “imza kümeleriCoinJoin mantığıyla ile gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

MimbleWimble ekibinin bu konu hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:


MimbleWimble’da adres yok. Adres yerine, iki cüzdan alıcısının göndereni bir adres oluşturup gönderdiği veri borsasında bulunmak üzere iletişim kurarak işlemi gerçekleştirir. Bu verileri yalnızca katılımcılar görebilir ve bilgiler dış taraflarca bir daha kullanılamaz. Katılan tarafların aynı anda çevrim içi olmaları gerekmez. Ayrıca, Blockchain'deki bloklar ayrı işlemleri listelemez (karıştırılsa bile yani Monero gibi), aksine karışık girdi ve çıktılarla tek bir işlemde toplanır. Bir bloğu görüntülemek, belirli bir işlemle ilgili hiçbir fikir vermez. MimbleWimble'daki işlemler etkili bir şekilde birbirinden ayrılamayacakları etkileşimli bir CoinJoin türüdür. Özetlemek gerekirse, node’ler aktarılan değerleri ifşa etmeden işlemlerin gerçekliğini doğrulayabilir, adres yok ve bir işlemde tanımlanabilir bilgiler bulunmamaktadır.

Ölçeklenebilirlik

MimbleWimble'ı diğer kripto para birimlerine karşı bir adım öne çıkardığı ifade edilen özelliklerden biri de gizliliğe eklenebilecek ölçeklenebilirlik özelliği olduğu söyleniyor. Yeni bir teknoloji olmaktan çok, yeni bir yaklaşım yöntemi olarak kabul ettiklerini söyleyen ekip, Mimblewimble Coin için hazırlanmış ölçeklenebilirlik özelliği üretim kapasitesinin artırılmasını çok daha verimli bir hale getirdiğini söylüyor. 

MimbleWimble’ın ölçeklenebilirliğe getirdiği bu yaklaşım, karmaşık iki tabakalı çözümlerden veya on-chain (zincir içi) üretim kapasitesini arttırmaktan çok daha doğrudandır. Bunun yerine MimbleWimble, verimliliği artırmak için Blockchain'deki eski ve gereksiz işlemleri ortadan kaldırmaya çalışır. Spesifik olarak, protokol ara zincir işlemlerini bir araya toplayarak Blockchain’e harcanan girdileri zaman içerisinde kaldırır, böylece Blockchain boyutu büyük ölçüde azalır. Protokol, cut-through adı verilen bir yöntem kullanır.

MimbleWimbleCoin Hangi Borsalarda Var?

MimbleWimbleCoin (MWC) Hotbit, TradeOgre, Bitforex, Tokok, Whitebit, Vindax, Coinfield ve Bithumb Global'de listelenmekte.

MimbleWimbleCoin Kaç Dolar?

MimbleWimbleCoin yazının yazıldığı sırada 8 doların üzerinde işlem görmekte. MWC Coin CoinMarketCap verilerine göre, 225. sırada bulunmaktadır ve toplam hacmi yazının yazıldığı sırada 92.045.008 dolardır.

MimbleWimble web sitesi: https://bit.ly/MWCbilgilinki
MimbleWimble WhitePaper: https://www.mwc.mw/whitepaper
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Daha yeniDaha eski