Ripple (XRP) Sahibiyseniz, Siz de Tehlike Altındasınız 📛

Ripple (XRP) Sahibiyseniz, Siz de Tehlike Altındasınız
Kriptosozluktv.com - Ripple (XRP) hakkında her geçen gün sürekli yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıkıyor. Şimdilerde ise insanların karşısına çıkan yeni ve popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri ise bir tür Ripple kampanyası, kampanya adı altında Ledger tabanlı yeni bir saldırı tekniği olduğu ortaya çıktı. Ripple (XRP) yatırımcılarının, karşılaştıkları kampanyalara çok dikkat etmesinde yarar var.


Airdop'lara Dikkat!

Kripto para dünyasındaki en popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri ise Airdrop'lar. Twitter ve Youtube üzerinden sahte Airdrop duyuruları aracılığıyla kullanıcıların sosyal medya hesaplarına ulaşan hırsızlar, kullandıkları bir yöntem ile direkt olarak kripto para cüzdanlarına erişim sağlayabiliyorlar.

Saldırganların yeni yöntemi 3 aşamadan oluşuyor:

1. Bilgisayar korsanları Ripple Insights'ın bir kopyasını oluşturarak işe başlıyorlar. (Ripple ? = Ripple) Kullanıcılar özel karakterler fark etmezlerse eğer tuzağın ilk aşamasına düşmüş oluyorlar.
2. Olarak ise gerçek bir XRP duyurusuna benzer şekilde hazırlanmış sahte bir airdrop duyurusu oluşturuyorlar.
3. Ve son aşamada ise oluşturdukları sahte Airdrop kampanyası için bir link veriyorlar ve kullanıcıları bu sahte linke yönlendiriyorlar. Bu sahte Airdrop linki ile kullanıcılar hırsızlara kendi özel anahtarlarını teslim etmiş oluyorlar.

İlk Defa 16 Ocak 2020'de Gerçekleştirdiler

Bilgisayar korsanları ilk dolandırıcılık faaliyetleribi 16 Ocak 2020 tarihinde başarıyla gerçekleştirdiler. Claim adını verdikleri Airdrop'a katılmak isteyen kullanıcılar sahte bağlantıya tıkladı ve kimseyle paylaşmamaları gereken özel anahtarlarını bilgisayar korsanlarına vermiş oldu. Hırsızlık faaliyetinden kaç kişinin etkilendiği bilinmezken uzmanlar bedava Ripple (XRP) vaat eden sosyal medya hesaplarından ve her türlü kişiden uzak durulması gerektiği konusunda kesin bir dille uyardı.
Youtube'daki Sahte Canlı Yayınlara Dikkat! 📛

Etkili olan ve bir süredir çok sık şekilde kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri ise örnek veriyoruz dolandırıcı CZ'nin videosunu indiriyor ve Youtube üzerinden canlı yayınmış gibi oynatarak CZ coin dağıtıyor, aşağıdaki adrese 0.1 Bitcoin transfer et, karşılığında "1 Bitcoin al" gibi bir dolandırıcılık yöntemi kullanıyorlar. Bu noktada bu söylemi sanki CZ yapıyormuş gibi lanse ediyorlar.

Ayrıca; Evi barkı satıp Bitcoin alan aile: The Bitcoin Family

Telegram - Kripto SözlükTelegram - Kripto Sözlük HaberTelegram - Kripto Sözlük Piyasa Muhabbetleri
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.