Mimblewimble Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?


Mimblewimble Nedir?

Kriptosozluktv.com - Mimblewimble, çeşitli yollarla işlemlerin yapıldığı, yapılandırıldığı ve depolandığı bir Blockchain dizaynıdır. PoW yani Proof of Work iş kanıtı Blockchain'inin çok daha gizlilik ve başarılı bir ağ ölçeklendirilmesine olanak yaratan bir uygulamasıdır.

Mimblewimble ilk defa 2016 baharında Tom Elvis Jedusor takma isimli bir kişi tarafından öne atılmıştır. Mimblewimble'ın ilk belgelerinin içeriğinde ana fikirler yayınlanmış olsa arkasında çok fazla soru işareti bırakmıştı. Cevaplanamayan sorulardan dolayı Blockchain teknolojisi şirketlerinden biri olan Blockstream'in araştırma kolunda bulunan Andrew Poelstra’nın 2016 yılının Ekim ayında yazdığı Mimblewimble adlı makalesini görmek istiyorsanız tıklayın.

Mimblewimble Çalışma Prensibi

Mimblewimble'ın çalışma mantığını kısaca özetlememiz gerekirse Blockchain işlemlerinin gelenekselleşmiş modelini değiştirmek üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sayede Blockchain'i senkronize etme, doğrulama ve indirme gibi işlemleri çok daha basite indirgenmiş oluyor. Mimblewimble Blockchain'inde tekrar kullanılıp ve belirlenecek adresler bulunmamaktadır. MW'nin bu durumu ile birlikte bütün işlemlerin sistem dahilinde olmayan birisine karmaşık veriler olarak gözükmesine neden olur. İşlemlerin verileri yalnızca kullanıcılar tarafından gözükmektedir.
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Daha yeniDaha eski