Blockchain Teknolojisi Sektörleri Nasıl Şekillendiriyor?


 Kriptosozluktv.com - Temelde tam olarak etkilerini görmeye başlamasak da Blockchain teknolojisinin birçok sektörde meyvelerini görmeye başlıyoruz. Otomotiv sektöründen, mahkemelere, dağıtım ağlarından online platformlara kadar Blockchain teknolojisinin etkileriyle karşılaşıyoruz.

Sizler için Blockchain teknolojisinin sektörleri nasıl etkilediğini derledik, detaylar haberimizin devamında! 💪

1- Walmart'tan Blockchain Tabanlı Otomatik Ödeme!

Walmart tarafından geliştirilen Blockchain tabanlı nakliye ve ödeme ağı olarak isimlendirilen proje, 14 Kasım günü 2019 tarihinde yapılan bir duyuruya göre, Blockchain girişimi DLT Labs ile bir ilişki içinde geliştirildi. Mobil ve web destekli uygulama üzerinden erişilebilen Blockchain sisteminin Walmart Kanada'nın tüm üçüncü taraf taşıyıcıları için 1 Şubat 2020'ye kadar yayına alınması planlandığı belirtildi. Tüm tedarik ve taşıma verilerini "gerçek zamanlı" olarak senkronize edebilen sistem, Walmart Kanada ile taşıyıcıları arasındaki paylaşılan bir defterde topluyor. Genel olarak Blockchain tabanlı sistem, operasyonları iyileştirmeyi ve maliyetleri azaltmayı amaçlıyor. 4.500'den fazla sürücü ve çalışan, Walmart Kanada'nın dağıtım merkezlerinden mağazalarına günlük binlerce ürün taşınıyor; yapılan açıklamalara göre yıllık 853 milyon mal satıyorlar: Bu veri toplama ve yönetimini Blockchain kullanarak otomatikleştirmek önemli bir maliyet tasarrufu sağlıyor.

2- Ford'tan Blockchain Tabanlı Test Sürüşü

Almanya'nın otomotiv devlerinden olan Ford, Köln kentinde araç filosu için yakıt, verimli sürüş modlarını izlemek ve bunları otomatik olarak uygulamak için Blokchain'i kullanacağını duyurmuştu. Bu gelişme aynı zamanda Londra ve İspanya’da gerçekleştirilecek olan daha geniş bir pilot programın bir parçası olacağının da habercisiydi. Hücresel modemlere sahip 10 adet hibrit elektrikli araç denemesi yapıyorlar. Araçlar düşük emisyonlu bölgelere girdiklerinde otomatik olarak elektrikli sürücüye geçmekte. Aracın bir bölgeye girdiği veya çıktığı gibi sürülen miller gibi meta veriler Pilot, gerçek zamanlı olarak yetkililere veri ileterek düşük emisyon bölgelerini yönetme ve uygulamada karşılaştığı sorunları geri bildirim yapacak.

Ayrıca BMW, Honda ve Ford da dahil olmak üzere 5 büyük otomobil üreticisinin gişeler, otoparklar ve benzeri araç ödemeleri için otomatik ödemeleri uygulamak üzere Mobility Open Blockchain Girişimi (MOBI) ile birlikte çalışacak.

3- Coca Cola Blockchain Kullanmaya Başlıyor

Dünyanın en büyük içecek firmalarından olan Coca Cola, şişeleme işlerini yapan ekibi çok daha performanslı yönetebilmek için ve şişeleme iş takibini daha rahat sağlayabilmek için Blockchain teknolojisi kullanmaya başladı. Yayınlanan rapora göre, günde ortalama 160.000 adet sipariş alan Coca Cola, bu girişimle hem maliyetleri azaltmak, hem de zamandan tasarruf etmek amacında. Aracı firmaların da ağın içine girmesiyle işlemlerin çok daha fazla uzadığını ve bu soruna Blockchain teknolojisinin avantaj sağladığını belirtildi. Coca Cola bu sayede ortalama 50 günü bulabilen süreçleri birkaç güne indirebilmenin hedefinde. 36 Milyar Dolarlık marka değeri olan Coca Cola’nın Blockchain teknolojisine adım atması, hiç kuşkusuz çok değerli bir gelişme olarak kabul görüyor.

4- Blockchain Teknolojisiyle Şans Oyunları

2016 yılında kurulan 1xbit, Blockchain teknolojisini kullanarak spor ile alakalı oyunlar oynayarak kazanç elde edileceğini ifade eden bir proje olarak karşımıza çıkıyor. 1xbit'in temelinde kripto para kullanırak başta futbol olmak üzere badminton, satranç, golf, UFC, tenis, formula 1, atletizm, dövüş sanatları, güreş, bisiklet yarışı, boks, kriket, motor yarışı ve daha birçok oyunu oynatabilme imkanı sunduğunu iddia ediyor. Blockchain teknolojisi sayesinde akıllı sözleşmeler kullanılarak platformun normalde daha güvenli olduğunu iddia eden 1xbit, diğer online oyun platformlarınından farklı olarak başta Bitcoin olmak üzere, Litecoin, Dogecoin, Dash, Ethereum, Monero, ZCash gibi toplamda 25 ayrı kripto para birimini kabul ediyor. Platform ile ilgili detaylara 1xbit'in sitesinden ulaşabilirsiniz.


YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Daha yeniDaha eski