Ledger, Live Uygulaması ile TEZOS (XTZ) Desteği Vermeye Başladı!

Donanım cüzdanı denince akla ilk gelen firmalardan biri olan Ledger, Ledger Live uygulamasının en son sürümünü duyurdu ve bu sürümde Ledger'in TEZOS (XTZ) ve TEZOS Staking'e destek verdiğini açıklandı.

Geçen sene kullanımına başlanan Ledger Live, Ledger donanım cüzdanı kullanıcılarının kripto paralarını, akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden yönetebilmelerini sağlayan bir yazılım çözümü olarak çalışıyor. Ledger Live, kullanıcıların kripto para bakiyelerini kontrol etmelerine ve özel anahtarları (private key) olmadan token göndermelerine veya almalarına olanak tanıyor. Ledger'in CEO'su Pascal Gauthier'ın açıklamarı şu şekildeydi:
Ledger güvenliği, üst seviye kullanıcı deneyimi ile birleştirmeyi hedefliyor. Tezos ile yapılan ortaklık tam da bu görevin bir parçası. Ledger Live, kripto kullanımını kolaylaştırırken Ledger donanım cüzdanları yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor. Ledger Live kullanıcıları artık Tezos hesapları oluşturabilir. XTZ hissesi alabilir veya pasif olarak ödül kazanabilirler.
"Donanımdan Yazılıma"

Tezos'a destek vermek token sahipleri için ek bir güvenlik katmanı oluştururken Ledger Live’ın kullanıcıların kripto paralarını hisse üzerinden büyütmelerine izin vermesi de dikkat çekici bir gelişme olarak görülüyor. Bu durum kripto para sahiplerinin pasif gelir elde etmelerini sağlayacak.

Tezos Staking, hissenin kanıtı (proof-of-stake) Blockchain protokolü ile çalışıyor. Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri madencilerin ödüllendirilmek üzere ağdaki işlemleri tamamlamak için birbirleriyle rekabet ettikleri işin kanıtı (proof-of-work) sistemleri kullanarak faaliyet gösterirken, Tezos Staking Blockchain tüm token sahiplerinin ağı güvence altına alma ve korumaya katılmalarını sağlıyor.

XTZ'nin amacı, token sahiplerinin zaman içinde protokolü geliştirecek kararlar almak için birlikte çalışmasına yardımcı olmak. Tezos ödülleri, ağın güvenliğine katkıda bulunan kullanıcıları belirleme (veya Tezos terminolojisinde “baking”) olarak bilinen bir işlem sonucunda belirlenir.

Her ne kadar ağdaki hisse XTZ için önemli olsa da, bu özellik genellikle Binance ve Coinbase gibi büyük kripto para birimi borsalarında da kullanıcılara açıktır. Yine de, Gauthier’e göre, bu borsalardaki şüpheli güvenlik seviyesi nedeniyle bu işlemler sorunlu gerçekleşmektedir.

Gauthier, Tezos'u bir Ledger donanım cüzdanında saklamanın, kullanıcıların token’larını riske atmayan çok daha güvenli bir çözüm olduğunu belirtti. Kripto para sektörünün donanım ve yazılım özellikleriyle birleştirildiği bir yöne doğru gittiğini şu sözlerle dile getirdi:
Donanım her zaman önemli olacak. Müşterilerimiz kripto paralarını piyasadaki en güvenli donanım cüzdanı olan bir Nano'da saklayabilmeyi istiyorlar. Ancak, endüstrinin ne yönde büyüdüğü ve nereye gittiğini düşünmek zorundayız. Ledger Live, güçlü arabirimin yanı sıra daha zahmetsiz kullanım şekli ile müşterilerin kripto paralarını kolayca, hızlı ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlıyor. Ledger Live, tüketicilere daha etkili çözümler sunma yönünde hareket ettiğimizin bir sinyalidir.
Kullanıcılara Daha Fazla Kontrol

Tezos, hissenin kanıtı konsensüs modeli üzerinde çalıştığından, kullanıcılar ağa etkide bulunabilir, token’ları belli hisse oranında devredebilirler. Tezos'u hissesi için kullanıcıların en az 10.000 XTZ token sahip olmaları gerekiyor. Bununla birlikte, kullanıcılar token’larını, sahiplerine devretmeden Tezos topluluğunda “bakers” olarak bilinen bir delegasyon servisine devredebiliyorlar. Bu, tüm katılımcılara “validator” komisyonundan eksi olarak üretilen ödülleri kazanma imkanı sunuyor.

Tezos staking hissesi veren büyük borsalar ayrıca bir delegasyon hizmeti de sunar ve genellikle alınan tüm ödüller için komisyon ücretleri talep ederler. Bu alım satımların aksine Ledger Live, kullanıcıların ek ücret ödemeden token’larına kimin atanacağını seçmelerini sağlar.
YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.