KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ - HALVING - HASHING VE BITLUCK NEDİR?

Halving’in Türkçe karşılığı “yarılanma” olsa da tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle kripto paralarda madenciliğin özümsenmesi gerekmektedir. 


Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para ekosistemi içerisinde, Proof Of Work (Emeğin İspatı) konseptiyle çalışan Bitcoin, Litecoin gibi coin’lerde fiziksel cihazlarla yapılan madencilik (mining) vardır. Madencilerin, o blok zincirdeki işlemleri doğrulayarak zincirin ilerlemesine, transferlerin gerçekleşmesine ve yeni blokların bulunmasına katkı sağlamak gibi çok önemli görevleri vardır ve bunun karşılığında da bir maddi karşılığı olan blok ödülü alırlar. 


Örneğin; A kişisi B kişisine Bitcoin transfer ettiğinde ağdaki işlem isteğini bir kripto para madencisi görür ve A kişisinin transfer ücretini kabul ederek bu işlemi onaylar ve bunu yaparken blok zincirde yeni bloklar da bularak blok ödülü olan 12.5 Bitcoin’in sahibi olur. Blok zincirde ne kadar çok madenci olursa teknik olarak her bir madencinin, bu blok ödüllerini bulma ve transferlerini onaylama ihtimalleri azalır. Kripto para borsalarında alım satım yapılan Bitcoin’ler de önceden madencilik yoluyla üretilmiş ve dolaşıma sokulmuş Bitcoin’lerdir.  Özellikle 2017 yılında Bitcoin’in aşırı fiyatlanmasıyla birlikte blok zincire birçok yeni madencinin katılmasıyla madencilikte zorluk artmış ve daha az Bitcoin kazandırır bir hale gelmiştir. Sonrasında, Bitcoin madenciliğindeki aşırı zorluk, Bitcoin’in 2018 yılında aşırı fiyat düşüşü yaşamasıyla birlikte aynı şekilde düşmüştür. Çünkü blok zincirden Bitcoin çıkarmanın hem eskiye oranla artık daha zor olması hem de Bitcoin’in fiyatının düşmesi bunu tetiklemiştir.


Bitcoin transfer ederken ise çeşitli Bitcoin cüzdanları o anki ortalama gönderim ücretini uygulama içerisinde belirtse de blok zincirde açık arttırma mantığı vardır. Bitcoin madencileri, en yüksek gönderim ücretini ödeyenlerin işlemlerini öncelikli olarak onaylamaya meyillidirler. Bu nedenle, Bitcoin transfer edenler ortalama ücretin çok aşağısında bir gönderim ücreti ödememesi konusunda uyarılır. Çünkü, ortalamadan oldukça düşük bir transfer ücretiyle gönderilen Bitcoin’lerin hiç onaylanmama ya da birkaç ay sonra onaylanma ihtimali bile vardır. 


Blockchain.com’un verilerine göre şu an Bitcoin blok zincirinde uygun transfer ücreti ödenmiş bir transfer, ortalama 7.5 dakikada karşı adrese ulaşmaktadır. Günlük olarak da bu blok zincirde ortalama 335 bin transfer gerçekleşmektedir. Kripto Para Madenciliği Bittiği Zaman Ne Olacak?Bitcoin’in madenciliği, azalan blok ödülleriyle birlikte 2140 yılına kadar devam edecek. Bu tarihten sonra madenciler herhangi bir blok ödülü kazanamayacak olsalar da transfer ücretlerinden gelir elde etmeye devam edecekler. 

Hashing Nedir?

Hashing; herhangi bir veriyi matematiksel bir algoritma ile şifreli hale getirmeye denir. Günümüzde, Blok zincir teknolojileri dışında da herhangi bir dosyanın tamamen o dosya olup olmadığını kontrol etmek için hash değerlerinden faydalanılmaktadır. Örneğin, internetten indirilmesi gereken çok önemli dosyalarda, dosyanın hash değeri de verilir ve dosyayı indirdikten sonra verilen hash değeriyle dosyanızın hash değerinin karşılaştırılması istenir. Değer aynı ise dosya eksiksiz bir şekilde indirilmiş demektir. Blockchain’in gücü de hashing ile birlikte kopyalanamaz, taklit edilemez olmasından gelmektedir. Bitcoin blok zincirindeki çıktılar, işlemler kendisinden önceki tüm işlemlere dayanmaktadır. Zincirin bir bölümde amaç dışı yapılabilecek bir değişiklik, teknik olarak bütün zinciri etkileyeceği için ve bütün zincir de bir konsensüs üzerinden çalıştığı için zincir anında o işlemi saf dışı bırakacaktır.

Halving Nedir?

Halving, blok yarılanması demektir ve bu tabir, kripto para ekosisteminde ilk olarak Bitcoin ile duyuldu. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto adlı kişi veya grup, yazdığı kodlarda Bitcoin’in toplam adedini 21 milyon ile sınırlı tuttu ve hem madenciliğin 2140 yılına kadar devam edebilmesi için hem de blok zincirde arz talep dengesini sağlayabilmek için madencilere her blok başına verilen Bitcoin ödülünü işlenen her 210 bin blokta, 4 yılda bir yarı yarıya azaltılacak şekilde tanımlandı. Bitcoin 2009 yılında oluşturuldu.O dönem, blok başına ödül 50 Bitcoin’di. Kasım 2012’de ilk halving (blok yarılanması) gerçekleşti ve blok ödülü 50 Bitcoin’den 25 Bitcoin’e düştü. İkinci halving, Temmuz 2016’da gerçekleşti ve blok ödülü 25 Bitcoin’den 12.5 Bitcoin’e düştü. Bitcoin’deki bir sonraki halving, Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve blok ödülü bir kez daha azalarak 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek. Blok ödülü yarılanmasının Bitcoin fiyatlarına da çoğunlukla pozitif etki ettiği görülmektedir.  Bu noktada çarpıcı bir örnek de Litecoin halving’inde karşımıza çıkmaktadır. Litecoin’in ilk halving’i Ağustos 2015’te gerçekleşti ve halving tarihi yaklaştıkça Litecoin’in fiyatı 8.56 dolara kadar yükselmişti.Bitluck Nedir?

Tüm bunlara ek olarak kripto para madenciliğinde bir de her ne kadar riskleri olsa da cloud mining (madencilik) denilen bulut madenciliği de vardır. Bitluck gibi şirketlerin olduğu bulut madenciliğinde işleyişin genelde şu şekilde olması beklenir. Cloud mining yapmayı planlayan şirket belli bir üretim tesisi açar ve bu tesislerdeki kripto para üretim güçlerini yatırımcılara parça parça satar. Sattıkça da gelen yeni yatırımlarla da bu üretim tesislerini büyütür. Bu normal ve olması gereken. Ayrıca şirketin büyümesi açısından da iyidir çünkü normalde böyle bir iş için tüm maliyeti şirketin kendisi karşılayıp ondan sonra mining üretimine başlaması gerekebilirdi. Burada olması gerekenlerden bahsediyorum. Yalnız her işte olduğu gibi bu işlerde de yatırımcı nazarında riskler vardır. Bunlar da, şirketin gerçekten üretim yapıp yapmadığıdır. Belki de başka yatırımcıdan gelen parayı diğer yatırımcıya üzerinden karını alarak bile veriyor olabilir. Doğru veya yanlış bu tür iddiaları ispatlamak elbette çok zor. Dolayısıyla ilk başta temkinli olmakta fayda var. Burada benim deneyimlediğim Bitluck'tan da kısaca bahsetmek gerekirse Bitluck da bir cloud mining şirketi. Fakat daha önceden karşımıza çıkanlara göre daha sade bir arayüzü var. Şirketin lokasyonu olarak Macaristan gösterilmiş fakat web sitelerinde mining tesisleri nerededir, fotoğrafları var mıdır bunları pek göremiyoruz. Gerçi e-mail atıp sordum ve şu linkteki fotoğrafları ve videoları gönderdiler.

                                          

Ayrıca web sitelerinde gördüğümüz kadarıyla yatırımcılar Bitluck facilities tour başvurusu var. İstenirse başvurulup gidilebiliyor gibi duruyor.Bir de tabii Bitluck'ta mining yapmaya başlar başlamaz hemen cüzdan bölümünde eklediğiniz Bitcoin cüzdanınıza Bitcoin'ler gelmeye başlıyor deniyor ki benim deneyimlediğimde de aşağıda şekilde ödemeler geldi. Ben ödeme yapmadım sadece denememi istediler. Dolayısıyla ne kadarlık bir ödeme karşılığında geleceğini söyleyemem.
Fakat üretim gücü hemen artmadığı için önceden mining yapmaya başlayanlara daha az mı Bitcoin gönderiliyor orası muallak. Çünkü teknik olarak 100 birim üretim gücünüz varsa ve içeride de üretim gücünüzü satın alan 100 kişi varsa kişi başı 1 birim gelir ama oraya 101. kişi geldiğinde üretim hala 100 ise o zaman kişi başı gelir illa ki azalır. Yine de ne kadarlık bir yatırıma ne kadarlık getiri olacağını sitenin anasayfasındaki bir hesaplayıcıdan hesaplayabiliyorsunuz ama bunlar fikir vermeli sadece. Sonuçta yüzde yüz kesinliği olmayabilir ve Bitcoin'in de fiyatı çok değişken.
Bunların dışında Bitluck olarak biz diğer cloud mining şirketlerinden daha stabil, daha güvenli, daha güçlü ve çok daha legaliz diyorlar. Daha güvenliyiz çünkü dünyanın en büyük kripto para üretim havuzlarıyla da çalışıyoruz. Avustralya lokasyonlu güneş enerji panellerimiz var ve Avrupa Birliği'nden yasal olarak onay almış dünyadaki ilk şirketiz, KYC dediğimiz kimlik doğrulama işlemimiz standart seviyede var diyorlar. 30 günlük, 150 günlük, 240 günlük ve 360 günlük üretim gücü kiralama opsiyonları var sitelerinde yazdıkları üzere. Fakat 30 günlükler tükenmiş görünüyor. 150 günlüklerde mesela 118.5 dolar, 592.5 dolar ve 1185 dolar olarak üretim güçleri var. Örneğin 118.5 dolarlık olan 150 günlük kiralamada günlük 1.61 dolar getiri görünüyor. Bu arada bu getiriler profilde girilen Bitcoin cüzdanına günlük olarak geliyor. Bitluck'ın bu getirileri kendi sisteminde tutmuyor olması güzel bir şey ama tabii bu tarz sistemlerde elbette risk var. Bitluck'ın kendi öngöremediği problemler olabilir, günlük olarak yatırımın geri dönüşleri gelmeyebilir. O nedenler her zaman önce minimal olarak yatırım yapmak lazım eğer istiyorsak. Linki burada isterseniz bakabilirsiniz. Link. Bitluck'a yapılacak ödemeler, Bitcoin, Paypal, Visa veya Mastercard'lı herhangi bir kredi kartı ve ADVCash ile yapılabiliyor ama en yaygını ve kolayı Bitcoin olsa gerek. Ayrıca öğrendiğim kadarıyla sektördeki en büyük madencilik havuzlarından biri olan Slushpool ile çalışıyorlar.

️ WEBSITE: https://bitluck.com/YASAL UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

0/Yorumlar

Daha yeni Daha eski